У Литві відбулася прем’єра нашого документального фільму «За нашу і вашу свободу!». Ми зробили це всупереч повномасштабному вторгненню росії в Україну, у День відновлення незалежності Литви, 11 березня, як і було заплановано заздалегідь.

У Вільнюсі, у приміщенні Національної бібліотеки Литви наші литовські друзі зібралися біля екрану, щоб вперше побачити фільм, який охоплює три десятиріччя українсько-литовської дружби та взаємодопомоги у боротьбі за незалежність наших держав від божевільного і лютого російського імперського ворога.

Ми представляли фільм онлайн із Києва, який цими днями живе під загрозою бомбардувань з боку росії. У дистанційному спілкуванні з нашою знімальною групою взяли участь литовські та українські герої фільму, українська діаспора у Литві, політики і дипломати. Модераторами стали Пятрас Вайтєкунас, литовський державний діяч, дипломат, колишній Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні (2010—2015), сигнатар Акту про відновлення незалежності Литовської держави, та відомий литовський журналіст, політичний оглядач, Вітаутас Бруверіс.

Після перегляду фільму Відмантас Валюсайтіс, головний науковий співробітник Литовської національної бібліотеки імені Мартинаса Мажвидаса, зазначив: «У фільмі «За нашу і вашу свободу» висловлено багато подяки від українців литовцям і сказано багато добрих слів Литві, мабуть більше, ніж ми того варті. Адже, це характерно для щедрої душі українського народу. Якщо він любить та поважає від чистого серця, то для тих, хто страждає – українці знімуть останню сорочку. З такою самою пристрастю українці будуть захищати свій дім, свою сім’ю, свою країну. Українців можна порівняти з бджолиним вуликом – зазвичай, вони люди мирні і працелюбні, дружелюбні і гостинні, але горе тим, хто приходить зруйнувати той вулик».

У ситуації агресивної фази російської інтервенції в Україну, тема документального фільму «За нашу і вашу свободу» стала приводом для обговорення таких болючих питань, як закриття неба над Україною і більш активної військової підтримки для України від європейських країн. Представники нашої творчої групи, авторка і режисерка документального фільму «За нашу і вашу свободу» Лариса Артюгіна, продюсер Вячеслав Волинщиков, режисер монтажу Віктор Маляренко, розповіли про реальну воєнну ситуацію в Україні.

Зокрема, Лариса Артюгіна наголосила: «Я хочу попросити, щоб народи Європи виходили на площі, аби висловити свою позицію щодо підтримки України та вимагали від політиків закрити небо над нашими пологовими будинками, гуманітарними коридорами, над нами, наді мною і над вами, литовці. Не буває чужих дітей. Не буває боротьба за свободу чужою – вона завжди твоя. І вбивання України – це вбивання світу. Вбивання нас – це вбивання вас. Дякую литовцям, що ви розумієте це і за те, що ви нас захищаєте, за те, що ви нам допомагаєте!»

Символічно, що за декілька днів після литовської прем’єри нашого фільму, 24 березня 2021 року, Президент Литви Гітанас Науседа завершив своє звернення до українського народу словами: «За вашу і нашу свободу! Слава Україні!»