Школа документалістики та медіа для підлітків з Донбасу, яких зачепила війна, DocUaDream 2021 пройде за участі основного складу викладачів — фахівців із практичним досвідом роботи та викладання.

Серед завдань проєкту — дати підліткам навички реалізовувати творчу ініціативу та розвивати здібності засобами документалістики, створювати медіа-платформи для поширення своїх творчих робіт, розвивати критичне мислення в умовах конфліктних ситуацій, створювати не конфліктне середовище в інтернет просторі. Також команда проєкту хоче допомогти підліткам розвинути журналістські навички та зрозуміти основні принципи професійної журналістики та документалістики в умовах демократії; надати базові знання та вміння документальної фотографії, документальної відеозйомки та монтажу, інструменти для створення сайтів.

Останніх п’ять років наша команда працювала у нестандартних умовах. Ми проводили освітні сесії Школи документалістики та медіа для підлітків, які постраждали від війни, у Карпатах, прифронтовому місті Щастя та у столиці Литви місті Вільнюс. Тож ми маємо практичний досвід навчання підлітків у мобільному режимі та знаємо усі особливості процесу.

Наша команда викладачів побудована за принципом змішування old school із new way. Ігор Гайдай, Анна Бродських, Ігор Малахов, Петро Цимбал представники класичного підходу; Олена Макаренко, Ірина Щербина ж впроваджують нові тенденції. Кураторка освітнього напрямку DocUaDream — Лариса Артюгіна, яка займається освітніми та культурними проєктамі на Донбасі, зокрема і для підлітків, із найпершого року війни. До того ж Лариса Артюгіна має успішний семирічний досвід викладання в Київському національному університеті театру, кіно, та телебачення імені І.К. Карпенка-Карого та розробки методології курсу документалістики.

Протягом 10 навчальних днів сесії підлітки створюватимуть власні текстові, фото та відео матеріали, а також сайти.

Проте школа DocUaDream — це не лише про навчання. Ми також залучаємо до процесу освоєння знань підлітками психологів. Вони надаватимуть психологічну підтримку учасникам проеєкту, що є унікально важливим для підлітків, що мають досвід травмування війною.

Психологів та інших членів команди ми представлятимемо у наступних публікаціях. Поки ж раді познайомити вас із нашими викладачами.

Лариса Артюгіна (документалістика) — кінорежисерка, засновниця Школи документалістики та медіа. Має багаторічний досвід викладання режисури документального кіно в університеті та практичної роботи в кіновиробництві. Працювала як документалістка на прифронтових територіях, створила серію документальних фільмів про життя сучасних українців.

Вважає, що навчання у Школі документалістики та медіа допоможе студентам отримати нові знання та умілості, які придадуться у майбутньому дорослому житті й зможуть приємно здивувати їхніх друзів-ровесників.

Приєднуйтесь до нашої спільноти творчих людей, які змінюють світ!”

Анна Кроткіна-Бродських (журналістика) викладає літературу в університеті імені Вашингтона та Лі в штаті Вірджинія. Її студенти — це люди, як правило, допитливі, веселі, здібні, але, як і більшості людей на світі, їм часто потрібна допомога, коли вони намагаються викласти свої думки й почуття в письмовій формі. Окрім того, Анна працює журналісткою і пише про політику та соціальні проблеми, яких в Америці достатньо.

Я хочу навчити українських школярів якомога яскравіше писати і якомога незалежніше мислити.”

Петро Цимбал (монтаж) режисер монтажу, оператор, звукорежисер. Брав участь у створенні багатьох документальних, ігрових та анімаційних фільмів. Зокрема, у його доробку понад 50 проєктів. Серед нихі і “Жива ватра” Остапа Костюка – фільм про карпатських вівчарів та про долю цього ремесла в сучасних умовах. Стрічка з’явилася на світ у 2015-му році і здобула чимало нагород на українських та міжнародних фестивалях.

У програмі школи планую навчити учасників базових технічних і художніх навиків монтажу короткого документального сюжету. Розкрити сутність монтажу в створенні візуальної картини як основного інструменту, завдяки якому уявлене автором бачення відтворюється у кінооповіді.”

Олена Макаренко (журналістика) журналістка, яка розповідає світу про події та процеси в Україні на сторінках англомовного видання Euromaidan Press. Майже п’ять років досвіду у цьому полі дало їй розуміння того, як подавати місцеві історії широкій аудиторії так, щоб її зацікавити. Як тренерка з журналістики Олена допомагала багатьом підліткам із Донбасу створювати власні матеріали, а деяким навіть організувати власну газету  із тиражем 1000 копій. 

Долучайтеся до школи, будемо вчитися писати так, щоб вас слухали”.

Ігор Малахов (монтаж, робота з хронікою та архівами) історик, режисер-документаліст, сценарист.

Ігор Малахов знаний за режисерською роботою – фундаментальною стрічкою “Своя Доля. Сон” (1997). Цей документальний фільм створений з архівної кінохроніки 1908-1930 років. Більшість матеріалів фільму перебувала під грифом “секретно” протягом багатьох років. У стрічці режисер показав процес становлення України як держави. У фільмі вперше на екрані з’явилися обличчя визначних історичних постатей України – Михайла Грушевського, Володимира Винниченка, Дмитра Яворницького. А також довоєнні десятків міст та сіл.
У 2001 р. створює документальний фільм “Чорнобиль”, присвячений дітям, які народилися у Прип’ятьській лікарні у ту саму ніч, коли на Чорнобильській АЕС відбулася аварія.
Під час Революції Гідності Ігор Малахов активно співпрацював із творчим об’єднанням «Вавилон 13».

Знаю секрети монтажу, про які сором’язливо мовчать підручники.”

Ірина Щербина (IT) викладачка Державного університету телекомунікацій зі спеціальності «комп’ютерні науки та інженерія програмного забезпечення». Разом із проєктом Платформи документалістики та медіа брала участь у Школі документалістики та медіа для підлітків зі Щастя, Луганської області. Зокрема, з її допомогою місцеві школярі навчилися робити власні сайти.

Я розкажу, як безкоштовно зробити сайт, підключити соціальні мережі, зробити канал на YouTube та почати рекламну кампанію, навіть якщо ви ніколи цього раніше не робили. Знаю ще багато всього цікавого про ІТ — як отримати ІТ-професію, як заробити гроші не виходячи з дому та запустити онлайн бізнес за декілька днів.”

Ігор Гайдай (фотографія) фотограф, засновник і співвласник студії, яка стала першою приватною фотостудією в країн. Також співвласник галереї та автор 3-х фотокниг: «Українці. Початок третього тисячоліття» (1996-2003), «9 місяців + 3 дні» (2006-2008), «РАЗОМ.UA» (2004-2011). 15 років співпрацював з провідними світовими рекламними агенціями як незалежний фотограф. З 2002-го року залишив роботу в рекламі і присвятив свій час створенню й продюсуванню власних авторських фотопроєктів і пропагуванню світової фотографії в Україні і української фотографії — в Європі, де з 1991-го року неодноразово виставляв свої проєкти.

У школі я допоможу вам розкрити фотографію як унікальний інструмент документалістики.”

Школа документалістики та медіа DocUaDream пройде влітку 2021-го року. Її учасниками стануть підлітки із прифронтових міст Донбасу. Проєкт відбувається за підтримки Українського культурного фонду.