Вчора у команди проєкту «За нашу і вашу свободу» був насичений та важливий день. Після перемовин на Суспільному, ми зустрічали героя проєкту Сакаласа Городецкіса. Для архіву Музею Майдану він передав цікавий артефакт – банер на підтримку Україні, який висів у Вільнюсі.

«У нас в Литві є традиція на головному в’їзді до нашої країни перед мостом вішати банер розміром 5 на 1 метрів з якимось слоганом. Ми вирішили підтримати події на Майдані, роздрукували та повісили такий банер «Уж УПА Слава Україні!» «Уж» – литовською означає «за». УПА – думаю ви знаєте, що це значить. Ми ніколи не питали дозволу його вішати, бо самоврядування навіть не звертає на це уваги. За кілька днів деякі державники стали обурюватись, чому УПА, начебто вони когось розстрілювали, колись хотіли дійти до Литви, але так і не дійшли. Знайшлись люди, які зняли банер та вирізали слово «УПА» з нього, і повісили назад. Грубо кажучи «кастрували» історію України. Навіть в такому вигляді він свою функцію виконував. 17 березня 2014 року наш банер зіпсували дьогтем. Мені подзвонили і повідомили, що банер знімають комунальники. Я під’їхав на місце і викликав поліцію. Причину зняття пояснили тим, що зіпсований банер не повинен псувати естетику міста. Я написав заяву, але хто його зіпсував вияснити по сьогоднішній день не вдалося. Ми зробили новий та повісили новий. Взагалі за цей час їх було штук п’ять. Для архіву музею я передаю найперший, оригінальний», – розповідає історію банера пан Сакалас.

«Історію пишуть не ті, хто її каструє, а ті, хто її роблять. Свою історичну пам’ять кожна нація пише сама, нікому не давайте писати свою історію.», – із Сакаласом Городецкісом важко не погодитись.

Сакалас Городецкіс – борець проти російсько-радянської системи за національну незалежність Литви та України та прем’єр-міністр республіки Ужупіс (район діячів мистецтв у Вільнюсі).

Ми вдячні Національний музей Революції Гідності та Інформаційно-виставковий центр Музею Майдану за підтримку. Ми щасливі мати таких партнерів зі спільними цінностями!

Впевнені, що побачимо артефакт у майбутній Залі Свободи у новоствореному музеї вже зовсім скоро.

Фото Марічка Білоус та Юрій Величко