«Ми хочемо, щоб зібрані нами історії були доступні й збереглися на довгі роки» – говорить Лариса Артюгіна про передачу відеоматеріалів до Архіву

22 жовтня – без перебільшення історичний день для команди проєкту «За нашу і вашу свободу». Години відеоматеріалів, які ми збирали протягом понад семи років поповнили фонди Центрального державного кінофотофоноархіву України ім. Г.С. Пшеничного. Серед них, наприклад, останнє відео інтерв’ю дисидента, народного депутата кількох скликань, автора Акту проголошення незалежності України Левка Лук’яненка, яке було записано за пару місяців до його смерті. Передані матеріали дають уявлення про три умовні гілки співпраці українців з литовцями – від комуністичних таборів на Півночі Росії, куди висилали дисидентів та представників збройного опору обох країн, до подій відновлення незалежності Литви на початку 90-х років, оформлення визвольних рухів у політичні сили обох країн, і аж до Революції Гідності у Києві та війни на Сході України.

«Ми любимо всіх наших героїв і вони залишаться в історії назавжди. Ми раді і щасливі що все, що нам вдалося зібрати, всі ці історії зберігатимуться у фондах державного архіву назавжди. Як мінімум на сто років. Гріє серце думка, що колись так само із завмиранням подиху, як ми переглядали матеріали тридцятирічної давнини, їх вивчатимуть наші наступники та використовуватимуть у своїх розвідках і проєктах», – зазначила режисерка документального фільму Лариса Артюгіна. Думками про значення отриманих матеріалів для історії й зокрема цього акту передачі поділився директор Архіву Олександр Буханець: «Цей проєкт має загальнодержавницьке значення. Сам кінодокумент, який сьогодні прийшов до нашого архіву стане національним документом нашої країни. Від нашого колективу архівістів низький уклін «батькам» проєкту. Ми з вами сьогодні сталі багатші, бо прийняли на зберігання такий проєкт. Маю надію, що наша співпраця стане довгостроковою. Тому що, все що робиться, робиться на користь нашої красивої молодої незалежної неньки України».

«Сьогоднішня подія – це приклад справжньої співпраці між архівом та творцями фільму. Хочеться вірити, що відтепер започаткується прекрасна традиція, коли фільм, який офіційно ще не був презентований, уже надійшов до нашого архіву і стане отією частинкою, цеглинкою національно архівного фонду», – підсумувала заступник директора та головний зберігач фондів Ніна Невмержицька.

Фото ЦДКФФА України ім. Г. С. Пшеничного та Ярослава Матвєєнко